Маршрут: Львів – Умань – Кіровоград – Запоріжжя – о.Хортиця

1. м. Львів, для бажаючих – екскурсія по місту, короткий огляд історії міста.
2. Виїзд зі Львова, приїзд в Умань:
– дендрологічний заповідник “Софіївка”
Уманський парк “Софіївка” є шедевром і зразком світового садово-паркового мистецтва кінця XVIII – початку XIX сторіч.
Національний дендрологічний парк „Софіївка” є одним з найвидатніших творінь світового садово-паркового мистецтва кінця ХVІІІ — першої половини ХІХ ст.
Сучасна „Софіївка” поєднує в собі функції в першу чергу „Історичного саду”, згідно з Флорентійською хартією, науково-дослідного інституту Національної академії наук України, центру мобілізації та акліматизації рослинного різноманіття Правобережного лісостепу України, навчально-виховної бази, туристичної установи, музею садово-паркового мистецтва.
Парк розкинувся на площі 154,7 гектарів на узбіччі старовинного міста Умань Черкаської області. Заснований парк у 1796 році багатим польським магнатом Станіславом Потоцьким на честь своєї дружини красуні-гречанки Софії, і був подарований їй в день її янгола у травні 1802 року.
Ідея створення парку в романтичному стилі з використанням римської і грецької міфології належала самій Софії. Дивовижні пейзажі, екзотичні рослини, античні скульптури, водойми, каскади, фонтани, камінні гроти – все це можна побачити, відвідавши парк. Цей шедевр вражає відвідувачів своєю красою вже протягом 200 років. Туристичний сезон в Умані триває весь рік. Потік відвідувачів не зменшується ні влітку, ні взимку.
Старовинними алеями парку бродили Олександр Пушкін і Тарас Шевченко, Іван Котляревський і Сергій Волконський, Павло Пестель і Михайло Бестужев-Рюмін, Володимир Сосюра и Максим Рильський. Сотні наших славних земляків далекого і близького минулого відвідували цей парк.
Багато легенд складено і про саму Умань, одне із старовинних міст України. Місто героїчної та багатостраждальної долі. Ним володіла польська шляхта, його палили й розгромлювали вщент татари і турки, але воно знову й знову піднімалося з попелу. В Умані до сих пір знаходять залишки підземельних ходів, які служили місцевим мешканцям сховищами і своєрідними укріпленнями.

1154111288

– костел Успіння Богородиці.
Костел Успіння Пресвятої Богородиці, в якому сьогодні розташований художній музей, знаходиться на центральній площі міста Умань. Храм був побудований в 1826 році на кошти А. Потоцького. За радянських часів костел був закритий, а з 1970-х років в ньому знаходиться художня галерея, в експозиції якої два відділи: західноєвропейського і українського мистецтва XIX – початку ХХ століття. По неділях у храмі проводяться богослужіння.
Успенський-костел-Художній-музей-Умань

– концтабір “Уманська яма”.
Трагічні сторінки в історії міста – то 25 тисяч жителів, які стали жертвами фашизму в роки Великої Вітчизняної війни; то 7 тисяч уманців, вивезених на каторжні роботи до Німеччини; то «Сухий Яр» – уманський «Бабин Яр», де фашисти стратили понад 11 тисяч жителів, в основному єврейської національності; то «Уманська яма» – концтабір для військовополонених просто неба, де в страшному 1941 році утримувалися в нелюдських умовах тисячі наших співвітчизників.
Уманська-яма1_thumb

– могила раббі Нахмана.
ContentImageHandler

3. Відправлення з Умані, приїзд у Кіровоград (дорогами Компаніївки).
– Кіровоградський дендропарк.
Парк має площу 44, 2 га. Більше як дві третини з них – це зелені насадження.
Кіровоградський дендропарк є досить молодим. Будівництво розпочалось у 1950-х роках.
Дендропарк найперше відомий своїми розкішними квітковими ланшафтами. Серед яких тут найбільше тюльпанів і нарцисів. Свого часу вони були спеціально завезені сюди із Голандії. Мальовничі алеї дерев, обсаджені кущами білого жасмину, жовтої акації, барбарису та дикої троянди. Особливо тут красиво навесні, коли клумби починають світитись дивовижним різнобарв`ям пахучих суцвіть.
Зараз на території парку встановлено дуже багато атракціонів. Тому тут постійно людно і весело, проводяться концерти і акції. Кіровоградський дендропарк називають українським Діснейлендом.
ULjXAYW71O

– музей “Хутір Надія”.
Заповідник-музей «Хутір Надія» є однією з найвизначніших історико-культурних пам’яток України.Садибу було засновано визначним українським драматургом, актором, театральним та громадським діячем Іваном Карповичем Тобілевичем (Карпенком-Карим) на 11 гектарах землі, що дісталася у спадщину його дружині, Надії Карлівні Тарковській. Саме на спомин про неї Іван Карпович дав назву хутору. Садиба потопає в зелені крислатих дубів, струнких осокорів, ясенів, гледичії, тополь, більшість з яких нагадують про перебування тут, на гостині у драматурга, корифеїв українського театру Марка Кропивницького, Марії Заньковецької, Михайла Старицького, Миколи Садовського, Панаса Саксаганського і Марії Садовської-Барілотті. Хутір Надія став творчою лабораторією Івана Тобілевича. Спостерігаючи навколишнє життя, він створив галерею типових образів у комедіях «Сто тисяч», «Хазяїн», тут же були написані історичні драми «Сава Чалий», «Гандзя» – всього 11 творів.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

– музей Ю.Яновського.
В одному з мальовничих куточків Компаніївщини, за 18 км. від районного центру, розкинулось село Нечаївка, яке злилося нині з колишнім хутором Маєрово, де народився і провів свої дитячі роки видатний письменник Юрій Яновський. Прототипами багатьох героїв його творів стали саме односельці, яких він і увічнив на сторінках своїх безсмертних новел і романів.
У 1972 році на відзначення 70–ї річниці від дня народження письменника-земляка, нечаївці, на власні кошти збудували літературно – меморіальний музей. Його приміщення, схоже на корабель, розташовується на місці центральної садиби колишнього колгоспу Нечаївки. Батьківська хата Яновського, на жаль не збереглась: зараз на її місці стоїть меморіальний знак -величезна гранітна брила, доставлена з берегів рідної письменникові річки Сугоклеї.
-h4vBOx13KE

– “Межові камені”, С.Нечаївка.
На пагорбі, у сакральному місці злиття річок Сугоклеї та Сугоклейчика, неподалік сіл Нечаївка та Голубієвичі, розташована археологічна пам’ятка доби пізнього неоліту — Межові камені. Віднайшов цю культову алею менгірів шкільний вчитель історії, краєзнавець Григорій Громко. Відомою у наукових колах ця пам’ятка стала після захисту його учнями науково-дослідної роботи.
Межові камені – це два ряди з 15-ти пар паралельних кам’яних монолітів. Скоріше за все, це культова споруда. Ряди зорієнтовані зі сходу на захід, висота паралельних пар брил однакова. Найвища друга пара (до 1,5 м), висота наступних поступово зменшується. Відстань між сусідніми брилами рядів збільшується, а деякі з них взагалі розташовані на іншому березі річки.
з Межовими каменями пов’язана давня цікава легенда.
Дуже давно, ще до потопу, диявол вирішив розділити земну твердь на дві частини – одну для праведників, а іншу – для грішників. Межею між цими двома частинами була дорога, якою душі померлих праведників відправлялись до схід сонця – на небо, в рай, а душі грішників – на захід, в царство Сатани. Така задумка не сподобалась Всевишньому, який і зруйнував диявольське творіння. З тих часів від межі й дороги залишилось лише дванадцять каменів, які показують в якому місці нечистий вирішив розділити землю.
Як би там не було насправді, але люди завжди сторонились цих місць – усе незрозуміле вважалося лихим, таким, що приносить нещастя, – лише пастухи зрідка тут випасали худобу.
400px-KameniMej

4. м. Запоріжжя – до о.Хортиця.
Наша кінцева точка:
Саме на травневі свята Бідняжки вирушають на острів Хортиця що знаходиться в одному з найбільших міст України- Запоріжжі. Ви дізнаєтесь що таке індустріальний туризм у великому промисловому місті, та як він поєднується з неймовірною природою національного заповідника острова Хортиця. У 2007 р острів був названий одним з «Семи чудес України». Саме тут знаходився центр українського козацтва – Запорізька Січ.
Острів Хортиця – найбільший острів на Дніпрі, унікальний природний комплекс та головна визначна пам’ятка Запоріжжя. Є одним з семи чудес України.
Найяскравіші події в історії Хортиці пов’язані із запорозьким козацтвом. На протязі XVI-XVII ст на острові розташовувалася Запорізька Січ – центр українського козацтва, що зіграла значну роль в історії українського народу.
На острові можна:
-ознайомитися з історією українського козацтва;
-взяти участь у козацьких боях;
– катання на конях тощо.
569

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *